luni, 5 septembrie 2011

Arta de a avea un tatuaj

   In ultimul timp, din ce in ce mai multe persoane (tinere sau nu), se regasesc in acest mod de exprimare. Pentru mine intotdeauna a existat intrebarea "Si daca ma plictisesc de tatuaj, atunci ce fac?", de aceea nu as putea sa spun ca sunt in totalitate de acord cu ele, dar nici ca imi displac.
    Trebuie sa recunosc totusi, ca tatuajele au existat din cele mai vechi timpuri; la inceput pentru a marca functia unui invidiv, iar apoi semnificatiile acestora s-au extins. In prezent, tatuajul este vazut de asemenea si ca "o bijuterie", pe care o ai cu tine permament si nu exista teama de a o pierde. Cred insa ca, cele mai multe tatuaje, au fost facute in amintirea cuiva sau cineva drag. Ceea ce ma incanta, este ca oamenii nu mai sunt la fel de reticenti ca inainte la vederea unei persoane tatuate, au reusit intr-o mare masura sa treaca peste faptul ca o persoana tatuata nu este o persoana respinsa de societate, asa cum se intampla in trecut. Tatuajul este, pana la urma, arta.
   Cu toate astea, ceea ce ne ramane noua de facut este sa ne gandim la avantajele si dezavantajele pe care ni le aduce un tatuaj, iar daca balanta este inclinata in favoarea tatuajelor, sa ne alegem cu atentie salonul unde ni se va realiza.

Femeie din Statele Unite-1907

1 comentarii:

corect. doar ca, inca, sunt priviti cu o oarecare reticenta, chiar daca se spune ca lumea nu ii mai eticheteaza. ;)

si, legat de salon, da! mare atentie atat la salon, cat si la artist!:D

Trimiteți un comentariu